Líder na ľade i mimo neho.

1. 8. 2022
Maxim Čajkovič

Líder na ľade aj mimo neho! Čajkovič sa pripravuje na novú sezónu: Ako vidí situáciu v Tampe?

Maxim Čajkovič počas tréningu
Maxim Čajkovič počas tréninguZdroj: AA Sports Management

TAMPA - Slovenský hokejista Maxim Čajkovič sa v rozhovore pre Športky rozhovoril na viaceré témy spojené s jeho prípravou na novú sezónu. Dvadsaťjedenročný rodák z Bratislavy, ktorého si vybrali v drafte v roku 2019 v treťom kole z 89. miesta, je maximálne odhodlaný a motivovaný uspieť.

Maxim, je to presne rok od podpisu tvojej zmluvy s tímom NHL Tampa Bay Lightning. Ako by si tento rok zhodnotil? Čo ti dal po ľudskej, hernej stránke a z hľadiska tvojho zapojenia do systému Tampy?

 "Bol to náročný rok, ale veľa som sa naučil. Po hokejovej stránke by som povedal, že som zosilnel, zrýchlil a pracoval som na odstránení detailov ktoré by ma mohli spomaliť ma ceste do prvého tímu. Po ľudskej stránke si myslím, že som sa tiež veľa naučil pretože som si všetko riešil úplne sám ohladom bývania a života v Amerike."

Poďme pekne po poriadku, svoju dráhu v juniorskom hokeji si ukončil finálovou sériou v CHL. To je maximálny vrchol toho, čo môže na klubovej svetovej úrovni junior dokázať. Aký je to pocit?

"Je to skvelý pocit! Postúpiť do finále sa naozaj nepodarí každú sezónu. Mali sme skvelú partiu a jediné čo ma mrzí, že sa nám nepodarilo finálovú sériu vyhrať."

Je veľký rozdiel medzi juniorskou súťažou CHL a profesionálnou AHL? Ak áno, v čom?

"Áno samozrejme. Rozdiel je obrovský. Hráči sú, rýchlejší, fyzicky lepšie pripravení a hlavne ďaleko skúsenejší."

Na jeseň 2021 si absolvoval vynikajúci kemp nováčikov Tampy, bodoval si v každom z prípravných zápasov v kempe proti Caroline, Floride a Nashville, dokonca si si pripísal v týchto zápasoch minimálne po dva body. Aká bola odozva na túto tvoju výbornú produktivitu?

"Odozva bola skvelá, turnaj nováčikov mi naozaj vyšiel, ja osobne som bol velmi spokojný a vedenie Tampy bolo taktiež spokojné s mojou letnou prípravou a formou v akej som prišiel."

Následne si v hlavnom kempe Tampy okúsil aké je to zahrať si v útoku a na presilových hrách so superhviezdou Lightning Nikitom Kucherovom. Je človek nervózny keď hrá s takou hviezdou v útoku?

"Ráno, keď som si prečítal, s kým v ten večer nastúpim, tak som si musel zostavu znovu prečítať. Hneď som išiel napísať bratovi, rodičom a kamarátom, že čo sa práve stalo. Bol to skvelý pocit. Prirovnal by som ten pocit ku tomu, keď som sa ako malý pozrel na darčeky pod vianočným stromčekom."

 

Maxim Čajkovič
Zdroj: Archív Maxim Čajkovič

Aký je Nikita a ostatní chlapci v tíme Tampy? Zažil si ich určite aj v osobnom živote. Kto z nich ti okrem Erika Černáka pomáhal a kto si naopak držal odstup?

 "Všetci sú skvelí, všetci sa nám ako nováčikom snažili pomôcť a radili."

V minulej sezóne 2021/2022 sa ti nevyhli ani zranenia. Vyzerá to tak, že ťa objektívne zastavili v rozlete. Členok a najmä zuby, to bolo asi bolestivé...

"Áno čo sa týka zranen, mal som smolu. Dvakrát po sebe som si natrhol väzy v členku, najprv na pravej nohe a keď som sa po troch týždňoch vrátil, stihol som odohrať len 5 zápasov a hneď som si privodil rovnaké zranenie na ľavom členku. Čo sa týka zubov je to velmi bolestivé ale až na druhý deň, v tom momente a vtej rýchlosti si to človek ani neuvedomí. Vybili mi 3 zuby plus 4 spodné boli otázne, či sa podaria zachrániť a ešte som mal aj 15 stehov na jazyku takže nie je to nič príjemné."

Aktuálne si sa vrátil z tohtoročného development kempu. Ako to prebiehalo, bol tam nejaký rozdiel oproti minulému roku? Prenikajú hlasy, že vedenie ťa tam pozvalo ako lídra pre mladých novicov v tíme.

"Bolo super byť opäť v Tampe a vidieť sa s pár kamarátmi z AHL, zájsť na večeru , pokecať a zabaviť sa. Tiež bolo super sa stretnúť s novými hráčmi ktorí boli tento rok vybratí na drafte. Vždy keď niekde prídem, snažím sa byť príkladom hlavne na ľade a v posilňovni čo sa týka nasadenia."

Pri tejto téme by som sa rád pristavil, si vodcovský typ? Nám sa tak javíš a predurčuje ťa k tomu aj tvoja hrozná zbraň, doslova laserová strela zápästím...

"Rád to v zápase zoberiem na seba, vždy chcem byť na ľade počas každej situácie keď sa láme zápas a pomôcť môjmu tímu vyhrať."

Keď sme pri tvojej strele, koľko striel potrebuje Maxim Čajkovič na prekonanie takých brankárov ako sú borci v NHL a AHL?

"Haha, to velmi záleží od situácie. Niekedy sú zápasy keď tých striel naozaj nie je veľa a podarí sa mi dať gól hneď z prvej strely. Inokedy to môžu byť dve či tri aj štyri strely. Bol už aj zápas, keď sme narazli na brankára vo veľkej forme a nedal som gól z ôsmich pokusov. Ak si dobre spomínam, v tom zápase sa nám ho nepodarilo prekonať vôbec."

 

  Maxim Čajkovič v drese
Zdroj: Profimedia

Pripravuješ sa pred zápasom na konkrétnych brankárov špeciálne?

"Áno v Syracuse je vždy pred zápasom vylepený papier so štatistikami brankára, ktorý večer nastúpi. Je tam nepríklad odporúčané miesto na streľbu, potom aj pri akej situácii je najslabší. Napríklad prejsť cez os ihriska a vystreliť do protismeru okolo nôh, lebo brankár sa nevedel najlepšie presúvať."

Tvoj brat Alex bude pôsobiť v najvyššej švédskej juniorskej súťaži U20. Ako vnímaš jeho? Bol by si radšej, keby ti v budúcnosti kryl chrbát alebo si vychutnáš hru proti nemu?

"Samozrejme, by som bol najradšej, keby mi kryl chrbát. Keď ho vidím na tréningoch, či už na ľade alebo v posilňovni, je naozaj silný, má rád hru do tela a som si istý, že ak by sme hrali proti sebe, tak by si vychutnal do mňa narážať a odoberať mi puky svojou tvrdou hrou. Taktiež má skvelé ruky a určite by sa snažil mi nasadiť jasličky alebo inak vyhrať náš mini zápas."

 Môžeme sa pripraviť v budúcnosti na ďalšiu bratskú slovenskú dvojicu v NHL?

"Ja dúfam, že áno! Je to náš cieľ a obaja pre to robíme maximum. Cesta do NHL je dlhá a zložitá ale verím tomu, že to zvládneme a budeme si môcť zahrať či už spolu alebo proti sebe v najlepšej lige sveta."

Zdroj: sportky.zoznam.sk